Alex Kava to bardzo znana amerykańska autorka thrillerów. Sławę zdobyła dzięki swoim wciągającym i trzymającym w napięciu powieściom, do których zalicza się „Zło konieczne”.

Giną katoliccy księża. Zbrodnie te są nie tyle zwykłymi morderstwami ile strasznymi egzekucjami, na co wskazuje wiele faktów. Jasno mówią one, że księżom do świętości było bardzo daleko. Krzywdzili oni innych w bardzo nikczemny sposób. Wykorzystywali niewinność i ufność małych chłopców. Byli po prostu pedofilami. Najbardziej oczywistym motywem wydaje się zatem zemsta.

Śledztwem zajmuje się agentka FBI Maggie O’Dell, która jest bohaterką wielu z powieści Alex Kavy. To silna kobieta, która jednak swój niezłomny charakter zawdzięcza bardzo trudnej przeszłości. W trakcie śledztwa niespodziewanie kontaktuje się z nią dawny „znajomy” – ksiądz, który nagle zniknął, a który ścigany był za straszne zbrodnie. Postanowił się z nią skontaktować nie z dobrej woli, a z obawy o swoje życie. Znajduje się bowiem na liście mściciela.

„Zło konieczne” to powieść bardzo wciągająca, która doskonale tłumaczy ogromną sławę autorki. Czyta się ją jednym tchem i trudno jest się od tej lektury oderwać.

Podjęty tu został bardzo trudny i kontrowersyjny temat, jakim jest pedofilia w kościele. Trudno przejść obok niego obojętnie. Niestety jest to temat bardzo aktualny od wielu już lat. Powieść ta może skłonić do odpowiedzenia sobie na wiele pytań. Czy morderca pedofilów zasługuje na taką samą jak oni karę? Czy w ogóle należy go karać? Co zrobiłbym/zrobiłabym, gdybym dowiedział/-a się, że znany mi ksiądz gwałci i wykorzystuje dzieci?

Maggie musi podjąć bardzo ważną decyzją. Jej współpraca z Michaelem Kellerem, czyli wspomnianym księdzem, jest właśnie tym tytułowym złem koniecznym. Choć agentka szczerze go nienawidzi i trudno jej utrzymać nerwy na wodzy, to musi opanować swoje emocje, jeśli chce poznać prawdę i doprowadzić śledztwo do końca. Co jednak zrobi, gdy tak znienawidzony ksiądz nie będzie już jej potrzebny?

Tak jak wszystkie powieści Kavy, tak i ta bardzo mocno wciąga. Aby poznać lepiej agentkę Maggie O’Dell, warto przeczytać jeszcze kilka innych książek z jej udziałem. To postać bardzo złożona i godna uwagi.