„Zły” to książka legenda. Kryminał napisany w czasach PRL-u zdobył wielką popularność. Jest to bardzo inteligentny opis Polski Ludowej, który został otoczony aurą kryminału, romansu i westernu. W zasadzie ciężko jest stwierdzić, z jakim gatunkiem mamy tu tak naprawdę do czynienia. Ważne jest jednak to, że książka ta jest naprawdę dobra.

 

Cała historia zaczyna się od tajemniczych napadów. Wszyscy atakowani to jednak bandyci spod ciemnej gwiazdy. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny świat Warszawy rozpoczyna wojnę. Bohater ma jeden znak rozpoznawczy – świetliste spojrzenie. W tle toczy się historia miłosna Marty Majewskiej, która zostaje niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

 

Kultowa powieść, która kocha się lub nienawidzi. Czytając ją można poczuć niepowtarzalny klimat dawnej Warszawy. Przedstawione tam historie trzeba traktować z przymrużeniem oka. Autor puszcza do nas oko poprzez nazewnictwo postaci: Wirus, Kolanko, Dziarski, a przedstawienie całego półświatka przestępczego czy dziennikarskiego ma charakter lekkiego pastiszu. Bardzo realistycznie wygląda natomiast opis powojennej Warszawy, w której znajduje się bardzo dużo ruin, ocalałych starych kamienic. Warszawa jest w tym czasie socrealistycznym placem budowy, w której znajduje się wiele podejrzanych knajpek. Zdecydowanie jest to książka, w której można się zatracić bez granic i która wciąga jak żadna inna.