Żniwa zła” to trzecia część cyklu o detektywie Cormoranie Strike. J.K. Rowling piszącej pod pseudonimem udało się stworzyć bardzo wciągającą, a przede wszystkim inteligentną intrygę kryminalną.

Robin Ellacott to bystra asystentka prywatnego detektywa i głównego bohatera powieści, Cormorana Strike’a. Kobieta pewnego dnia dostaje anonimową paczkę, w której znajduje odciętą, ludzką nogę. Zaskakująca zawartość przesyłki przeraża kobietę. Nieco mniej wystraszony, ale też zaskoczony jest detektyw Strike. On sam już ma czterech podejrzanych. Nie jest ponadto zadowolony ze sposobu działanie policji. Postanawia w związku z tym rozpocząć własne śledztwo.

Na znalezionej w paczce nodze Cormoran znajduje pewien mały szczegół, który świadczy o tym, iż sprawca adresował ją nie tylko do Robin, ale i samego detektywa. Po oględzinach okazuje się, że noga należała do kobiety i wcale nie jest powiedziane, że kobieta ta już nie żyje. Może jednak jeszcze oddycha? Może da się ją uratować? W związku z tym trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie działania zmierzające do jej odnalezienia.

Żniwa zła” to powieść napisana bardzo sprawnie i mądrze. Postaci wykreowane są realistycznie, tak samo wydarzenia. Widać tutaj dużą mądrość życiową i zmysł obserwacji autora powieści.

Cormoran Strike to bardzo ciekawy bohater. O jego życiu prywatnym i przeszłości czytelnik w poprzednich dwóch tomach dowiedział się niewiele. Dopiero tutaj pojawia się cień szansy na poznanie jakichś grzeszków z dawnych lat prywatnego detektywa.

Powieść stanowi nie tylko wątek kryminalny. Poruszane jest także wiele poważnych problemów społecznych. Pojawiające się postaci często są brutalne, złe i okrutne. Autor potrafi jednak tak opisać największe bestialstwa, że nie są odrzucające, ale realistyczne, takie, które nie uderzą w bardziej wrażliwe osoby.