„Zrób sobie raj” to zbiór reportaży, które przybliżają Polakom Czechy. Pokazują ich kontekście dramatycznej niechęci do Boga i religii. Książka urzeka przede wszystkim swoją płynnością. Czyta się ją bardziej jak powieść niż reportaż, co jest jej wielką siłą. Jedna historia gładko przechodzi w drugą. Zdecydowanie czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z historiami, z których nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Jest to również książka, która pokazuje, jak może być samotne ludzkie życie i jak można się w nim zagubić.

 

W książce przedstawione historie nie są jedynie o Czechach, ale również o Polsce. A raczej o polskim Kościele. Zdecydowanie, jest to książka, którą warto przeczytać, jeżeli choć trochę interesujemy się Czechami. Można będzie ich zobaczyć z całkiem innej perspektywy. Ponadto, będziemy mogli znacznie lepiej zrozumieć Czeski naród, który na pozór wesoły, skrywa w sobie wiele mrocznych historii. Na pewno już nie będziemy odbierali Czechów po przeczytaniu tej książki jako jedynie wesołków. Zobaczymy również ich mroczniejszą stronę, która nie każdemu Polakowi na pewno się spodoba. Jedno jest pewne, „Zrób sobie raj” to książka, którą należy obowiązkowo przeczytać. Pozwoli nam ona w znakomity sposób przenieść się w realia Czechów, którzy są bardzo skomplikowanym narodem.

 

Jest to doskonała lektura dla każdego, kto jest ciekawy świata, jak i ludzi. Warto więc po nią sięgnąć, aby jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Z pomocą Mariusza Szczygla będzie to na pewno dużo prostsze.